# C4532C0G3F101K160KA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4532C0G3F101K160KA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4532c0g3f101k160ka
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4532c0g3f101k160ka#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/23/445-2388-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 3000V (3kV)