# C45-6DC-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C45-6DC-24
- **Manufacturer:** Orion Fans
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** Fan Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c45-6dc-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c45-6dc-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fan Terminal Receptacle 45°
- **2nd Connector:** Open Wires
- **Approval Agency Marking:** cURus, TUV
- **Cord Type:** SPT-1
- **Features:** Daisy Chain
- **Length:** 24.0" (609.6mm)
- **Number of Conductors:** 2
- **Style:** Female Receptacle to Cable
- **Wire Gauge:** 18 AWG