# C44UVGT6110M82K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44UVGT6110M82K
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44uvgt6110m82k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44uvgt6110m82k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 110 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.3 mΩ
- **Height:** 4.646" (118.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.260" (32.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1800V (1.8kV)