# C44PXGR5680RASK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44PXGR5680RASK
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44pxgr5680rask
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44pxgr5680rask#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/15/2152153-399-19719-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 9.803" (249.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Size:** 3.740" Dia (95.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 2300V (2.3kV)