# C44PKGR6100ZA0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44PKGR6100ZA0J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44pkgr6100za0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44pkgr6100za0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 µF
- **Height:** 7.362" (187.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 750V