# C44PFGR6600AA0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44PFGR6600AA0J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44pfgr6600aa0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44pfgr6600aa0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 600 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Long Life
- **Height:** 11.024" (280.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Size:** 3.740" Dia (95.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V