# C44PFGR6400AASJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44PFGR6400AASJ
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44pfgr6400aasj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44pfgr6400aasj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 400 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 10.709" (272.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Screw Terminals
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V