# C44ASGP5100ZA0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C44ASGP5100ZA0J
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c44asgp5100za0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c44asgp5100za0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Height:** 5.512" (140.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.878" (22.30mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.756" Dia (70.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1500V (1.5kV)