# C440C103J5G5TA7200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C440C103J5G5TA7200
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c440c103j5g5ta7200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c440c103j5g5ta7200#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/45/399-4519-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Features:** Low ESL
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V