# C420C162GAG5TA7200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C420C162GAG5TA7200
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c420c162gag5ta7200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c420c162gag5ta7200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1600 pF
- **Features:** Low ESL
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 250V