# C410C151J1G5CA7200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C410C151J1G5CA7200
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c410c151j1g5ca7200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c410c151j1g5ca7200#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/39/9-/18/399-1806-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Features:** Low ESL
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V