# C4020X12BPLP1B-5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C4020X12BPLP1B-5
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c4020x12bplp1b-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c4020x12bplp1b-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.5 CFM (0.30m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 30.6dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.92 W
- **RPM:** 8500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.028 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm