# C3E-32.000-8-1520-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C3E-32.000-8-1520-M
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c3e-32-000-8-1520-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c3e-32-000-8-1520-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)