# C3DDS-6006G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C3DDS-6006G
- **Manufacturer:** CW Industries
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c3dds-6006g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c3dds-6006g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 100.0碌in (2.54碌m)
- **Features:** Polarizing Key, Strain Relief
- **Length:** 0.500' (152.40mm, 6.00")
- **Number of Positions:** 60
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)