# C3391-4.096
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C3391-4.096
- **Manufacturer:** Crystek Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c3391-4-096
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c3391-4-096#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/4-/10/744-1029-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 18mA
- **Frequency:** 4.096 MHz
- **Frequency Stability:** 卤25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V