# C335C122KAG5TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C335C122KAG5TA
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c335c122kag5ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c335c122kag5ta#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1200 pF
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 0.400" (10.16mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250V