# C3216C0G1H472J/0.85
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C3216C0G1H472J/0.85
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c3216c0g1h472j-0-85
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c3216c0g1h472j-0-85#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/54/445-5448-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V