# C317C392F5G5TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C317C392F5G5TA
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c317c392f5g5ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c317c392f5g5ta#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/24/88/1424888-399-4331-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V