# C316C112F2G5TA7301
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C316C112F2G5TA7301
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c316c112f2g5ta7301
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c316c112f2g5ta7301#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1100 pF
- **Features:** Low ESL
- **Height:** 0.230" (5.84mm)
- **Lead Spacing:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 200V