# C2E-12.000-8-2050-X1-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C2E-12.000-8-2050-X1-M
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c2e-12-000-8-2050-x1-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c2e-12-000-8-2050-x1-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 200 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)