# C247-025-1AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C247-025-1AE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c247-025-1ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c247-025-1ae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip and PC Pin
- **Fin Height:** 0.710" (18.03mm)
- **Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-247
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 5.0W @ 60°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 6.00°C/W @ 350 LFM
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.500" (38.10mm)