# C20AQGR5150AASK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C20AQGR5150AASK
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c20aqgr5150aask
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c20aqgr5150aask#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3.6 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 5.866" (149.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Size:** 2.953" Dia (75.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1700V (1.7kV)