# C2012X7R2A472M085AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C2012X7R2A472M085AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c2012x7r2a472m085aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c2012x7r2a472m085aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 100V