# C2012X7R1H684M125AB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C2012X7R1H684M125AB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c2012x7r1h684m125ab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c2012x7r1h684m125ab#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/80/445-8000-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 碌F
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 50V