# C2012NP0820GGTS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C2012NP0820GGTS
- **Manufacturer:** ICM
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c2012np0820ggts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c2012np0820ggts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 82 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.030" (0.75mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 50V