# C2012JB1E684M125AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C2012JB1E684M125AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c2012jb1e684m125aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c2012jb1e684m125aa#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/80/445-8000-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 碌F
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** JB
- **Thickness (Max):** 0.057" (1.45mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V