# C1W131350R0J5A3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1W131350R0J5A3
- **Manufacturer:** TTM Technologies, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1w131350r0j5a3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1w131350r0j5a3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.006" (0.15mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0505
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%