# C1825X104K102TX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1825X104K102TX
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1825x104k102tx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1825x104k102tx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Features:** Soft Termination, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.181" L x 0.250" W (4.60mm x 6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)