Part Number: C1812X7R631-104KNE Manufacturer: Venkel Category: Capacitors Subcategory: Ceramic Capacitors Product URL: https://distyparts.com/product/c1812x7r631-104kne RFQ URL: https://distyparts.com/product/c1812x7r631-104kne#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/47/19/1447196-2679-C1812X7R631-104KNETR-ND.jpg Summary: C1812X7R631-104KNE is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Venkel and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: C1812X7R631-104KNE is a ceramic capacitors from Venkel. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: General Purpose Capacitance: 0.1 碌F Features: High Voltage Mounting Type: Surface Mount, MLCC Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Size: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) Temperature Coefficient: X7R Thickness (Max): 0.085" (2.16mm) Tolerance: 卤10% Voltage: 630V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/venkel Category Page: https://distyparts.com/category/capacitors/ceramic-capacitors Canonical URL: https://distyparts.com/product/c1812x7r631-104kne