# C1812X7R202-472MNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1812X7R202-472MNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1812x7r202-472mne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1812x7r202-472mne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 2000V (2kV)