# C1812X242MHRLC7800
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1812X242MHRLC7800
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1812x242mhrlc7800
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1812x242mhrlc7800#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2400 pF
- **Features:** Low ESL (Stacked), Soft Termination, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.150" (3.80mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 3000V (3kV)