# C1808X7R102-103MNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1808X7R102-103MNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1808x7r102-103mne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1808x7r102-103mne#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 1000V (1kV)