# C16R5-500.0H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C16R5-500.0H
- **Manufacturer:** Connor Winfield
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c16r5-500-0h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c16r5-500-0h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 20mA
- **Frequency:** 500 Hz
- **Height:** 0.200" (5.08mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.798" L x 0.497" W (20.27mm x 12.62mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 5V ~ 15V