# C1608X5R1H224K080AB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1608X5R1H224K080AB
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1608x5r1h224k080ab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1608x5r1h224k080ab#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/80/445-8000-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 碌F
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V