# C1608C0G2E101J080AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1608C0G2E101J080AA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1608c0g2e101j080aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1608c0g2e101j080aa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/16/445-1604-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V