# C16-96.000-8-1520-X2-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C16-96.000-8-1520-X2-R
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c16-96-000-8-1520-x2-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c16-96-000-8-1520-x2-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 96 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)