# C16-32.000-8-1515-X-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C16-32.000-8-1515-X-R
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c16-32-000-8-1515-x-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c16-32-000-8-1515-x-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)