# C1250ANBW-085B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1250ANBW-085B
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1250anbw-085b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1250anbw-085b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** O -
- **Actuator Type:** Concave (Curved)
- **Circuit:** DPST
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC), 1A (DC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 26.30mm x 12.40mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 30 V