# C1210X475K101TX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1210X475K101TX
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1210x475k101tx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1210x475k101tx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 4.7 碌F
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.087" (2.20mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V