# C1210X102KDRACTU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1210X102KDRACTU
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1210x102kdractu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1210x102kdractu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** Low ESL, Soft Termination, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.061" (1.55mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)