# C1210C392K5RAC7800
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1210C392K5RAC7800
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1210c392k5rac7800
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1210c392k5rac7800#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.88mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V