# C1210C222JCGAC7800
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1210C222JCGAC7800
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1210c222jcgac7800
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1210c222jcgac7800#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Features:** Low ESL, High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.091" (2.30mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V