# C1206X7R160-335KNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206X7R160-335KNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206x7r160-335kne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206x7r160-335kne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3.3 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.074" (1.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 16V