# C1206X5R100-476KNE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206X5R100-476KNE
- **Manufacturer:** Venkel
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206x5r100-476kne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206x5r100-476kne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 47 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.072" (1.83mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 10V