# C1206X155M3REC7210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206X155M3REC7210
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206x155m3rec7210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206x155m3rec7210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive, ESD Protection
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.073" (1.85mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 25V