# C1206X103K102T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206X103K102T
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206x103k102t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206x103k102t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)