# C1206U104J050T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206U104J050T
- **Manufacturer:** Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206u104j050t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206u104j050t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** U2J
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V