# C1206C301K1HACAUTO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206C301K1HACAUTO
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206c301k1hacauto
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206c301k1hacauto#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 300 pF
- **Features:** Low ESL, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X8R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.88mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 100V