# C1206C182G1GAC7800
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206C182G1GAC7800
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206c182g1gac7800
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206c182g1gac7800#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1800 pF
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 100V