# C1206C102F2GACAUTO7210
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** C1206C102F2GACAUTO7210
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/c1206c102f2gacauto7210
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/c1206c102f2gacauto7210#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 200V